Je tomu skutečně tak. Období horkých letních dnů je již dávno pryč – teplota se začíná blížit k nule a na silnicích se začíná dělat první námraza. V tuto chvíli již nikdo nemůže být na pochybách, že je čas vyměnit letní za zimní pneumatiky. Servisy se začínají plnit opozdilci, kteří nechali výměnu pneumatik na poslední chvíli a prodejci vozů nabízejí speciální akce v podobě nových zimních pneumatik zdarma, při koupi nového vozu. Také pojišťovny se však snaží donutit ty méně zodpovědné řidiče k tomu, aby svého čtyřkolového miláčka na zimu přezuli.

Pokud tedy způsobíte autonehodu a policie či inspektoři dané pojišťovny zjistí, že byla způsobena kvůli absenci zimních pneu na kolech vašeho vozu, přijde vás to pěkně draho. V případě havarijního pojištění je totiž na takovéto hříšníky pamatováno srážkami z pojistného plnění – jinými slovy, pojišťovna vám v tomto případě nezaplatí veškeré škody na vašem autě. Platí to však pouze v případě havarijního pojištění – pakliže způsobíte nehodu s letními pneumatikami, vaše povinné ručení samozřejmě pokryje veškeré škody, které jste svou jízdou způsobili dalším účastníkům silničního provozu.

Riskovat se nevyplácí

Zimní pneu skutečně vylepšuje jízdní vlastnosti vozidla a pomáhá udržovat stabilní jízdu i na kluzkém či zledovatělém povrchu. Zimní pneu totiž mají při nižších teplotách (a nemusí být zrovna pod nulou) lepší přilnavost, tím pádem i kratší brzdnou dráhu. Důležitou roli hraje také větší hloubka vzorku pneumatiky (musí být minimálně 4 mm). Hlubší vzorek totiž lépe odvádí vodu a snižuje tak riziko aquaplaningu – tedy situace, kdy se voda dostane mezi povrch pneumatiky a vozovky a dojde ke ztrátě ovladatelnosti vozidla. Při návštěvě autoservisu doporučujeme také nechat si pneumatiky vyvážit a zamezit tak vibracím, ke kterým může docházet v souvislosti s nerovnoměrným rozložením váhy.

Pro jízdní vlastnosti vozidla jsou také klíčová litá kola – resp. jejich výběr. Litá kola je totiž třeba vybírat podle parametrů vašeho vozidla, které jsou uvedeny v technickém průkazu.

Zimní období patří mezi noční můru každého řidiče. S počasím sice mnoho nesvedeme, nicméně nikdo nám nebrání v tom, abychom se na jeho rozmary pečlivě připravili.